Jesteś tu: » Strona główna » aktualności

„Zabytki języka polskiego – dawne, a jednak aktualne

Dnia 21.12.15r. gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej odwiedziła pani Kamila Wincewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Temat spotkania z młodzieżą brzmiał: „Zabytki języka polskiego – dawne, a jednak aktualne.” Pani Wincewicz przedstawiła kwestię w formie prezentacji. Omawianie tematu pociągnęło za sobą ważna pytania, na które uczniowie starali się sprawnie odpowiadać.

Na początku przedstawiono ewolucję materiałów pisanych, czyli omówiono historię pisma od glinianych tabliczek, przez papirus i pergamin, do ebooków i audiobooków. Po tym nastał właściwy temat meetingu – zabytki Polski. Pokazano uczniom rękopis Bulli Gnieźnieńskiej, Psałterza Floriańskiego i Bogurodzicy – pierwszego hymnu Polski z przełomu XIII/XIV wieku, o 17 zwrotkach. Spotkanie było niezwykle interesujące, obfitowało w zaskakujące fakty i przydatną wiedzę.

Wigilie klasowe 2015

„Jesteśmy razem wszyscy,

pośrodku stół.

Tak bardzo sobie bliscy,

dobrze nam tu.

Na stole obrus biały

i siana garść.

Opłatek w dłoni mały

to wspólny znak.”

Dziś  uczniowie spotkali się w swoich klasach wraz z wychowawcami przy wigilijnym stole. Dzieląc się opłatkiem składali sobie najlepsze życzenia świąteczne. Niektórzy przygotowali sobie nawzajem drobne upominki.

Odpowiedzialność prawna nieletnich

2 grudnia 2015 r w ZSS Gimnazjum im. AK w Dąbrowie Białostockiej zorganizowana została prelekcja przeprowadzona przez policjanta Komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej – Piotra Szczerbacz.

Tematem spotkania  była „Odpowiedzialność prawna nieletnich” oraz „Cyberprzemoc”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III gimnazjum.  Celem spotkania było przedstawienie uczniom problemu cyberprzemocy z wykorzystaniem Internetu i telefonu komórkowego. Omówiono najczęściej występujące formy przemocy: zastraszanie, ośmieszanie, wyzwiska i inne obraźliwe treści przekazywane drogą elektroniczną w e-mailach, zamieszczane na portalach społecznościowych czy też kierowane bezpośrednio  SMS-em do innej osoby. Uczniowie zostali również zapoznani z przepisami prawa w zakresie odpowiedzialności karnej za popełnianie czynów prawnie niedozwolonych czyli Ustawą o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącą przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.

Funkcjonariusz podczas spotkania uświadomił młodzież odnośnie konsekwencji popełniania czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami . Omówił również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz przedstawił rodzaje placówek resocjalizacyjnych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o typach postępowania, jakie mogą toczyć się przed Sądem  Rodzinnym i Nieletnich.

Na zakończenie spotkania młodzież miała możliwość  zadawania pytań policjantowi. Funkcjonariusz przypomniał młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nie realizowanie obowiązku szkolnego  przez nieletnich również podlegają postępowaniu przed sądem.

Organizatorem spotkania była Pani Dorota Marcinkiewicz-psycholog szkolny.

Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Tadeusz Ciszkowski wręczył Stypendia Edukacyjne uczniom naszej szkoły - 30.11.2014 r.

Uroczystość wręczenia Stypendiów Edukacyjnych odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej na Sesji Rady Gminy.

Burmistrz Dąbrowy Białostockiej przyznał  stypendia w dziedzinach: naukowej, artystycznej, sportowej i działalności społecznej.

1. Patrycja Jasińska – Gimnazjum  w Dąbrowie Białostockiej

2. Anita Maja Jurkowska – Gimnazjum  w Dąbrowie Białostockiej

- laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego,

3. Monika Kozikowska – Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej

- laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego,

- finalistka Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

4. Jakub Karol Kalinowski – Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej

- laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego.

5. Monika Ławrynowicz – Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej

- najlepsza czwórboistka w województwie podlaskim,

- II miejsce drużynowo w Igrzyskach Województwa Podlaskiego w czwórboju lekkoatletycznym,

- II miejsce w Igrzyskach Województwa Podlaskiego w piłce ręcznej,

- III miejsce w sztafecie szwedzkiej o Puchar Urzędu Marszałkowskiego.

6. Olga Piktel – Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej

7. Marcel Stupak – Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej

- laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego,

- laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego,

- laureat Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego,

- finalista Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego.

8. Zuzanna Sulima – Gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej

- laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego.

I Międzynarodowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej

Uczennice naszej szkoły uczestniczyły w I Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej, który odbył się w kinie „Lotos” w Dąbrowie Białostockiej. Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjów na Białorusi i Litwie oraz uczniowie szkół z powiatu sokólskiego i augustowskiego.

18 grudnia uczniowie naszej szkoły spotkali się z wychowawcami przy wigilijnym stole.

Łamiąc się opłatkiem składali sobie najlepsze życzenia, do niektórych nawet przyszedł Mikołaj.

WIGILIA W ŚWIETLICY

Apel podsumowujący osiągnięcia 2012 r.

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

14.02.2012 r.

14 lutego już po raz dziesiąty obchodziliśmy święto patrona naszej szkoły - Armii Krajowej.
Na uroczysty apel przybyli kombatanci - pochodzący z naszych terenów żołnierze AK oraz przedstawiciele władz miasta i gminy.

Akademię rozpoczął pan dyrektor J. Białomyzy. Po nim głos zabrał pan Bronisław Karwowski - przewodniczący Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Dąbrowie Białostockiej. Część oficjalną zakończył program artystyczny przygotowany przez młodzież.

W dalszej części apelu wręczono nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursach: wiedzy o Armii Krajowej, plastycznym i literackim.