Twoje dane – twoja sprawa

Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego

Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Twoje dane – twoja sprawa

Skuteczna  ochrona danych osobowych.

Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli.

Program został objęty honorowymi patronatami  Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Ochrona danych osobowych jest częścią prawa do prywatności, które jest jednym z podstawowych praw człowieka. W codziennych sytuacjach w szkole, u lekarza, na zakupach, podczas grania w gry, korzystania z portali społecznościowych, udostępniamy informacje o sobie w tym swoje dane osobowe. Zapewnienie skutecznej ochrony tych praw wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności rozpoznawania i radzenia sobie zagrożeniami,  jakie niesie rozwój nowoczesnych technologii, oraz kształcenia  świadomości i wiedzy uczniów związanej z ochroną danych osobowych.

Dlatego w tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w  programie, którego celem  jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkół o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności oraz kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów.

Koordynatorem programu jest psycholog Dorota Sienkiewicz.

Co powinien wiedzieć każdy uczeń:

•  Każdy ma prawo do prywatności – zachowania w tajemnicy danych i informacji o sobie.

•  Każda aktywność w sieci zostawia ślad.

•  To, co robię w sieci, wpływa na mój wizerunek w realnym życiu.

•  Zanim cokolwiek zamieszczę – zastanawiam się, czyw przyszłości nie będę tego żałował.

•  Jeśli nie chcę, aby moje prywatne dane pojawiały się w Internecie, nie publikuję ich.

•  Nikt nie jest anonimowy w sieci, a dane raz wrzucone do Internetu pozostają tam na zawsze.

•  Nie udostępniam danych osobowych osób trzecich bez ich wiedzy i zgody.

• Nie podaję swoich danych osobom poznanym w sieci.

• Prowadząc wideorozmowy zachowuję szczególną ostrożność.

• Szanuję innych i ich poglądy, a przede wszystkim nie obrażam, nie wyśmiewam.

• Czytam regulaminy, nie zgadzam się na nic w ciemno.

• Nie ściągam zbyt wielu aplikacji, rezygnuję z tych, których nie znam.

• Czytam komunikaty poprzedzające instalację gry czy aplikacji.

• Nie odpowiadam na wiadomości od nieznanego nadawcy.

• Nie przesyłam dalej łańcuszków, bo wiem, że są nie tylko szkodliwe, ale też bardzo irytujące dla odbiorców.

• Pamiętam o skanowaniu nośników wymiennych i dbam, aby stosowane zabezpieczenia były aktualne.

• Nie godzę się na obrażanie ani zastraszanie, powiadamiam dorosłych o takich sytuacjach bez względu na to, czy dotyczą mnie czy innej osoby.

• Mądrze planuję swój czas spędzony przed komputerem, tak by nie zaniedbywać obowiązków, rodziny i znajomych.