• Odwiedziło nas: 267875 osób
  • Do końca roku: 312 dni
  • Do wakacji: 120 dni

16-200 Dąbrowa Białostocka
ul. Szkolna 9a
Tel: (85) 712-02-17

header

Trochę historii języka polskiego

Jesteś tu: » Strona główna » WYDARZENIA » Trochę historii języka polskiego

Trochę historii języka polskiego

     Dnia 16 lutego 2017r. nasze gimnazjum odwiedziła mgr Kamila Wincewicz. Przygotowała dla uczniów klas trzecich prezentację na temat związków historyczno-leksykalnych języków polskiego i czeskiego, która w ciekawy sposób przedstawiła podobieństwa i różnice obu języków.

     Spotkanie trwało 45 min., podczas których Pani opowiadała o tym, dlaczego te języki są do siebie tak podobne, dlaczego czasami śmieszy nas język czeski i dlaczego niektóre słowa, mimo że brzmią prawie tak samo, oznaczają zupełnie co innego. Rozmawialiśmy o tym, jak zmieniał się język prasłowiański na przestrzeni wieków.

     Pani Wincewicz przygotowała dla nas ćwiczenia-próbowaliśmy dopasować słowa polskie do czeskich odpowiedników, a także szukaliśmy związków między wyrazami oznaczającymi to samo w obu językach. Później staraliśmy się odczytać pierwsze zdanie zapisane w języku polskim, co okazało się niełatwym zadaniem.

     Spotkanie było bardzo pouczające. Dzięki ciekawej formie zajęć uczniowie zainteresowali się tematem i chętnie udzielali odpowiedzi.

koniec header