Trochę historii języka polskiego

Jesteś tu: » Strona główna » WYDARZENIA » Trochę historii języka polskiego

Trochę historii języka polskiego

Dnia 16 lutego 2017r. nasze gimnazjum odwiedziła mgr Kamila Wincewicz. Przygotowała dla uczniów klas trzecich prezentację na temat związków historyczno-leksykalnych języków polskiego i czeskiego, która w ciekawy sposób przedstawiła podobieństwa i różnice obu języków.

Spotkanie trwało 45 min., podczas których Pani opowiadała o tym, dlaczego te języki są do siebie tak podobne, dlaczego czasami śmieszy nas język czeski i dlaczego niektóre słowa, mimo że brzmią prawie tak samo, oznaczają zupełnie co innego. Rozmawialiśmy o tym, jak zmieniał się język prasłowiański na przestrzeni wieków.

Pani Wincewicz przygotowała dla nas ćwiczenia-próbowaliśmy dopasować słowa polskie do czeskich odpowiedników, a także szukaliśmy związków między wyrazami oznaczającymi to samo w obu językach. Później staraliśmy się odczytać pierwsze zdanie zapisane w języku polskim, co okazało się niełatwym zadaniem.

Spotkanie było bardzo pouczające. Dzięki ciekawej formie zajęć uczniowie zainteresowali się tematem i chętnie udzielali odpowiedzi.